Co to jest hosting?

16 lipca 2013 Napisany w : Częste pytania

Jest to usługa udostępnienia infrastruktury serwerowej lub całego serwera dedykowanego. Najpopularniejszą formą hostingu jest wykupienie miejsca na serwerze współdzielonym z innymi użytkownikami. Główną zaletą takiego rozwiązania jest dość niska cena. Natomiast ze względu, że z serwera korzysta wielu użytkowników usługa ma narzucone z góry limity. Zazwyczaj są to:

  • miejsce na dysku (od kilku do kilkudziesięciu GB, w zależności od usługodawcy)
  • miesięczny transfer danych (od kilku do kilkudziesięciu GB, w zależności od usługodawcy)
  • bazy danych i ich ilość (głównie dostępne są mysql oraz postgresql)
  • ilość kont pocztowych
  • obciążenie serwera

Firmy świadczące usługi hostingowe mają przygotowane kilka pakietów cenowych, które mają dostosowane odpowiednio parametry. Jest to bardzo dobre rozwiązanie gdyż użytkownik może dopasować usługę do swoich potrzeb.

Wybór odpowiedniego hostingu.


Forma konta ze współdzielonymi zasobami jest dobrą opcją dla stron prywatnych, blogów czy małych stron firmowych gdzie ruch generowany nie przekracza 20-40 tysięcy wejść na miesiąc. W przypadku portali tematycznych, stron korporacyjnych lub kilku stron produktowych znajdujących się na jednym hostingu należałoby rozważyć wykupienie dedykowanego serwera. Przy wyborze tej opcji powyższe ograniczenia nie obowiązują natomiast cena rośnie kilku lub kilkunastokrotnie.

Przed zakupem usługi hostingu warto się zastanowić jaką mamy stronę i jaki ruch będzie generować. W przypadku współdzielonego serwera większość firm umożliwia przechodzenie pomiędzy poszczególnymi pakietami. Podczas uruchamiania nowej strony warto się dowiedzieć czy firma, która projektuje stronę www posiada własne serwery na których może ją zamieścić. W większości agencji interaktywnych jest to możliwe.

 

Demo CMS Klienci