Czy jesteś pewien, że Twoja strona www nie odstrasza Klientów?

5 marca 2014 Napisany w : Warto przeczytać


Żyjemy w czasach, gdzie wszystko robi się w ciągłym biegu. Określenie zwane „niedoczasem” jest coraz bardziej popularne, dlatego tam gdzie możemy staramy się zaoszczędzić minutkę, a może nawet dwie. Co więcej użytkownicy internetu na co dzień przedzierają się przez gąszcz serwisów w poszukiwaniu niezbędnych informacji, produktów lub usług. Każdy z nas wie, że takie działania mogą być męczące, dlatego kiedy Internauci trafiają na stronę, która nie podaje im na tacy tego czego potrzebują... a nie daj Boże odmawia im posłuszeństwa, szybko opuszczają witrynę w poszukiwaniu takiej, która będzie odpowiedzią na ich potrzeby.

Aby ustrzec Cię przed taką sytuacją wskazujemy kilka błędów, które skutecznie odstraszają użytkowników od Twojego serwisu, a tym samym od Twojej oferty:

1. Długie ładowanie strony

Jak to mówią czas to pieniądz. Szybkość ładowania się stron ma wielki wpływ na płynność interakcji i ogólne zadowolenie klienta. 10 sekund to maksymalny czas skupienia uwagi przez użytkownika. Kiedy strona ładuje się dłużej użytkownicy mogę opuścić Twoją stronę i trafić na stronę konkurencji.

2. Mapa strony

Opcja ta, która ma ułatwiać poruszanie się po stronie i odszukiwanie konkretnych informacji, może również usprawnić wewnętrzne linkowanie zakładek.

3. Intuicyjna nawigacja

Umożliwiająca według reguły 3 kliknięć dotarcie do informacji, której poszukujemy.

4. Zła architektura treści

Zbyt długi tekst, pisany ciągiem ma niestety nikłe szanse na zaciekawienie użytkownika na tyle, aby dotrwał do jego końca. Internauci przeglądając stronę skanują tekst wyszukując najważniejszych informacji, dlatego rzeczy najistotniejsze powinny być wyeksponowane. W przeciwnym razie można spodziewać się, że odwiedzający opuszczą naszą stronę.

5. Zbyt mała czcionka

Mała czcionka mimo, że może wyglądać bardziej elegancko, jednocześnie może uniemożliwiać przeczytanie tekstu. Pamiętajmy, że czytanie tekstu z ekranu jest dużo bardziej męczące niż w przypadku materiałów drukowanych. Warto zwrócić też uwagę na kontrast czcionki w stosunku do tła, tekst musi być czytelny.

6. Nieklikalne logo

Najważniejszy powinien być komfort użytkownika, powinien wiedzieć, że z każdego miejsca serwisu widzi drogę powrotu. Klikalne logo to już standard, nie może go zabraknąć u Ciebie na stronie.

7. Informowanie o błędach

Jeśli pojawia się strona błędu, powinna być dostosowana do serwisu oraz powinna informować użytkownika co się stało, aby się nie zniechęcił. Podobnie we wszelkich formularzach, jeśli formularz został błędnie wypełniony nie można zapomnieć o poinformowaniu użytkownika o tym. Informacja powinna być widoczna i jasno sformułowana , co należy zrobić, aby poprawnie go wypełnić.

8. Istotne informacje tylko w pdf

Dokumenty w formacie PDF są doskonałym uzupełnieniem oferty dostępnej na stronie www. Jednak należy pamiętać, że nie każdy dysponuje programem do odczytywania PDF, dlatego informacje w nim zawarte powinny być powielone bezpośrednio na stronie chociaż w skróconej wersji.

9. Ścieżka okruszków

Nie możemy pozwolić użytkownikowi zagubić się w naszym serwisie, dlatego na Twoje stronie powinna znajdować się ścieżka okruszków, która ilustruje lokalizację użytkownika w serwisie poprzez listę odnośników do stron znajdujących się wyżej w hierarchii. Dzięki takiej ścieżce łatwo powrócić do wcześniej odwiedzanego miejsca.

10. Brak mobilnej wersji strony

Według prognoz w 2014 roku ruch na stronach internetowych z urządzeń mobilnych będzie większy niż z komputerów stacjonarnych i laptopów. Brak strony dostosowanej do wyświetlania na urządzeniach mobilnych to poważny błąd i powód dla których użytkownicy, nie wrócą na Twoją stronę. W najbliższym czasie tj. 2014-2015 rok google zapowiedziało, że strony błędnie wyświetlające się bądź strony o małej użyteczności na urządzeniach mobilnych będą karane spadkiem pozycji w wynikach wyszukiwania

Demo CMS Klienci