Jakie wyszukiwarki są najpowszechniejsze w Polsce?

13 listopada 2013 Napisany w : Częste pytania

Na rynku internetowym jest kilka wyszukiwarek o zasięgu międzynarodowym m.in. Google, Yahoo, Bing oraz w wielu krajach lokalne wyszukiwarki jak np. w Czechach Seznam lub Baidu w Chinach.

W Polsce w latach 90 XX wieku istniało kilka rodzimych wyszukiwarek. Należały do nich między innymi: Sieciowid i Polski Infoseek. Niestety obie przeglądarki już nie istnieją.

W 2002 roku powstała polska wersja wyszukiwarki google. Od tego czasu zaczynała cieszyć się rosnącą popularnością. Kulminacyjnym punktem był rok 2008, w którym zarówno onet.pl jak i interia.pl zmieniły swoje silniki wyszukiwania właśnie na google.

W Polsce do 2008 roku lokalne wyszukiwarki zostały wyparte przez te o zasięgu międzynarodowym. Obecnie na rynku polskim użytkownicy korzystają głównie z 5 wyszukiwarek. Są to:

  • Google
  • Bing (MSN)
  • Ask.com
  • NetSprint
  • Yahoo

 

Loga 3 głównych wyszukiwarek

Monopolistą wśród wyszukiwarek internetowych w Polsce w 2013 roku jest Google. Korzysta z niej blisko 97% użytkowników internetu. Kolejną jest Bing firmy Microsoft z udziałem 1,85%. Na ostatnim miejscu podium z 1% udziałem znajduje się wyszukiwarka ask.com. Dwie pozostałe to NetSprint 0,15% oraz Yahoo 0,12%.

Procentowy udział w rynku poszczególnych wyszukiwarek

* Dane pochodzą ze strony http://www.ranking.pl/pl/rankings/search-engines.html

Demo CMS Klienci