Kompatybilność stron www z przeglądarkami internetowymi?

18 października 2013 Napisany w : Częste pytania

Jednym z ważniejszych czynników, na który trzeba zwrócić uwagę podczas projektowania serwisów www to kompatybilność strony internetowej względem różnych przeglądarek. Oznacza to, że nie zależnie od używanej przeglądarki każdemu użytkownikowi serwis internetowy będzie się tak samo wyświetlał. Niestety pomimo opisania standardów przez organizację W3C różne przeglądarki inaczej interpretują i wyświetlają zawartość stron.

Pomimo różnic w wyświetlaniu w poszczególnych przeglądarkach zaleca się stosowanie do standardów HTML i CSS. W przypadku najnowszych wersji przeglądarek internetowych rozwiązuje to praktycznie w zupełności problem.

Loga przeglądarek internetowych

Kolejnym sposobem rozwiązania problemu niekompatybilności stron internetowych jest napisanie pliku ze stylami resetującego domyślne ustawienia przeglądarek. Chodzi głównie o wyzerowanie standardowych marginesów i odstępów oraz formatowań niektórych znaczników HTML. Po wyczyszczeniu domyślnych stylów należy napisać własne, które nadadzą odpowiedni wygląd.

Największe różnice w wyświetlaniu się stron www istnieją pomiędzy Internet Explorerem w wersji 7 i niższej a innymi popularnymi przeglądarkami (Firefox, Chrome, Opera). Dla starszych wersji przeglądarki Internet Explorer czasem opisane wyżej metody nie skutkują. Bardzo dobrym rozwiązaniem w takim przypadku są komentarze warunkowe widoczne tylko dla przeglądarek IE.

Przykład komentarza warunkowego:


<!--[if IE 6]>
Można zamieścić style widoczne tylko dla IE 6
<![endif]-->

Problem z kompatybilnością w starszych wersjach Internet Explorera jest już raczej nieistotny. Według najnowszych rankingów firmy Gemius http://www.ranking.pl/pl/rankings/web-browsers.html, przeglądarka internet explorer w wersji 7 i niższych w ostatnim kwartale miała udział około 0.4 % w rynku w Polsce.

Demo CMS Klienci