Responsive Web Design sposobem na nowoczesne strony internetowe

7 maja 2013 Napisany w : Technologia

Zdaniem ekspertów rynku internetowego wykorzystanie mobilnych urządzeń do przeglądania stron internetowych w Polsce rośnie w ostatnich dwóch latach w olbrzymim tempie. Szacuje się, że z miesiąca na miesiąc przybywa od kilku do kilkunastu procent odsłon stron www poprzez urządzenia przenośne, co oznacza wzrost od 50 do 100% w przeciągu jednego roku. Wkrótce może się również zdarzyć, że wejścia poprzez urządzania mobilne przewyższą liczbę tych tradycyjnych – za pomocą komputerów stacjonarnych czy laptopów.

Właściciele stron www zdający sobie sprawę o potrzebie zbudowania strony dla urządzeń mobilnych powinni wiedzieć, że istnieją 3 metody osiągnięcia sukcesu na tej płaszczyźnie:

  • Wersja mobilna strony – jest to zupełnie odrębna strona, przygotowana tylko pod urządzenia mobilne, najczęściej istniejąca pod inną domeną lub subdomeną niż strona www tradycyjna. Jeżeli użytkownik wchodzi na stronę przy pomocy urządzenia mobilnego, oprogramowanie na serwerze przekierowuje go automatycznie na wersję mobilną.

    Największą wadą tego typu rozwiązań jest fakt, iż mobilna strona internetowa przygotowana z myślą o małych wyświetlaczach telefonów komórkowych może gorzej wyglądać na urządzaniach o większych rozmiarach, aczkolwiek nadal przenośnych. Poza tym konserwacja infrastruktury utrzymującej obie wersje może okazać się dość kłopotliwa.

  • Dedykowana aplikacja na urządzania przenośne – jest to rozwiązanie, które pozwala korzystać z wersji mobilnej strony www również w trybie offline – bez połączenia z internetem, gdyż nie każdy użytkownik urządzania przenośnego posiada stały dostęp do internetu. To rozwiązanie jest natomiast dość kosztowne, ponieważ wymaga opracowanie wersji na różne systemy operacyjne urządzeń końcowych (Android, iPhone, Windows Mobile i inne). Wymaga również połączenia z internetem celem synchronizacji danych, tak więc treści w wersji offline mogą być nieaktualne.

  • Responsive Web Design (RWD) to technika projektowania stron internetowych w ten sposób, aby dopasowywywły się wyglądem do urządzenia, na którym są wyświetlane, poczynając od dużych monitorów komputerów stacjonarnych, laptopów, przez tablety i smartfony, a kończąc na małych wyświetlaczach telefonów komórkowych. Oprócz dostosowania pod względem wyglądu, treść strony może być odpowiednio dopasowana pod kątem tego, czego potencjalny użytkownik naszej witryny poszukuje na stronie. Przykładowo – mamy responsywny serwis restauracji – możemy sobie wyobrazić, że odwiedzający stronę za pomocą telefonu komórkowego będą przede wszystkim poszukiwać informacji o adresie czy oferowanym menu a mniej na takie elementy jak np. galerie zdjęć lokalu.

RWD to jedna z najwygodniejszych metod dostosowania strony www do urządzeń mobilnych, a przy tym najbardziej opłacalna pod względem ekonomicznym. Posiadając serwis z systemem CMS można w wygodny sposób zarządzać stroną responsywną, uaktualniać i dodawać nowe treści bez potrzeby ich powielania w różnych systemach (osobnym dla wersji desktopowej i mobilnej). Technologia ma jednak pewne ograniczenia – np. konieczność ułożenia elementów w boxach na tzw. siatce, która ma swoje wymiary i nie można dowolnie zmieniać jej wymiarów, lecz korzyści jest jednak znacznie więcej.

Demo CMS Klienci